- Single chip USB to dual serial / parallel ports with a variety of configurations
- Entire USB protocol is handled on the chip, no USB specific firmware programming required
- USB 2.0 high speed (480Mbits/second) and full speed (12Mbits/second) compatible
- Dual independent UART or FIFO ports configurable using MPSSEs, independent baud rate generators
- USB to parallel FIFO transfer data rate up to 10Mbyte/sec
- Single channel synchronous FIFO mode for transfers up to 40Mbytes/sec
- MCU host bus emulation mode configuration option, fast opto-isolated serial interface option
- 3.3V single supply operating voltage range, low operating and USB suspend current
- Operating temperature range from -40°C to +85°C, 56 pin VQFN packager
Technical Specifications
USB to UART, FIFO
1.98V
56Pins
85°C
No SVHC (25-Jun-2025)
1.62V
VQFN
-40°C