The MRF24J40MD-I/RM is a 2.4GHz RF Transceiver Module. IEEE standard 802.15.4™ compliant RF transceiver module intended for longer range applications. The MRF24J40MD-I/RM transceiver module has an integrated PCB antenna, matching circuitry, supports the ZigBee®, MiWi™ and MiWi P2P protocols. The transceiver module connects to hundreds of PIC® microcontrollers via a 4-wire SPI interface.
- Supports ZigBee®, MiWi™ and MiWi P2P protocols
- Compatible with Microchip microcontroller families (PIC16, PIC18, PIC24, dsPIC33 and PIC32)
- Integrated PCB antenna with simple four-wire SPI interface to PIC® microcontroller
- Surface mountable
- Integrated crystal, internal voltage regulator, matching circuitry, power & low noise amplifier
- Easy integration into final product - Minimize product development, quicker time to market
- Integrated PA/LNA - Tx power +19dBm - Rx sensitivity -104dBm
- Hardware CSMA-CA mechanism, automatic ACK response
- Hardware security engine (AES-128)
- Automatic packet retransmit capable
Applications
Warnings
Technical Specifications
2.475GHz
3V
SPI
250Kbps
-104dBm
3.6V
140mA