Manufacturer Part No2200SB-50G-A1
Order Code1577756
Product Range220SB
Your Part Number
218 In Stock
1,000 more incoming. You can reserve stock now
218 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 5
Multiple: 5
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Order Code1577756
Product Range220SB
Technical Datasheet
Connector SystemsBoard-to-Board
Pitch Spacing1.27mm
No. of Rows2Rows
No. of Contacts50Contacts
Connector MountingThrough Hole Mount
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact PlatingGold Plated Contacts
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
The 2200SB-50G-A1 is a 50-way 2-row 1.27mm PCB Socket with gold plated phosphor bronze contact and black high temperature plastic body insulation. This Socket is having board to board connection and through hole vertical solder termination.
- 1A, 50V Rated
- 20mΩ Maximum contact resistance
- 1000MΩ Minimum insulation resistance
- -25 to +105°C Operating temperature range
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial
Notes
Technical Specifications
Connector Systems
Board-to-Board
No. of Rows
2Rows
Connector Mounting
Through Hole Mount
Contact Material
Phosphor Bronze
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
Pitch Spacing
1.27mm