Manufacturer Part NoPET10GY50MR
Order Code3223255
Product RangePET
Your Part Number
14 In Stock
Need more?
14 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Reel of 50
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Order Code3223255
Product RangePET
Technical Datasheet
Sleeving / Tubing TypeBraided
Sleeving MaterialPE (Polyester)
Sleeving ColourGrey
Internal Diameter10mm
Length - Metric50m
Length - Imperial164ft
SVHCNo SVHC (21-Jan-2025)
Product Overview
The PET10GY50MR is a 10mm I.D. nom. grey polyester Expandable Braided Sleeving. The sleeving is suited for the mechanical protection of wire harnesses, hoses and all other applications where exceptional flexibility combined with superior abrasion/cut resistance is required. It also serves as an economical means for wire bundling that will not trap heat or moisture, expanding over irregular shapes and then contracting to conform and grip.
- Flexible cable protection
- High abrasion resistance
- Special braid construction permits the sleeving bore to be expanded up to 300%
- Overall bore diameter 7mm min. to 15mm max.
- 100000psi Tensile strength
- 250°C Melting point
- -50 to 150°C Operating temperature range
- Halogen-free
- Ease of application
- Multicomp Pro products are rated 4.5 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Safety, Industrial
Technical Specifications
Sleeving / Tubing Type
Braided
Sleeving Colour
Grey
Length - Metric
50m
Product Range
PET
Sleeving Material
PE (Polyester)
Internal Diameter
10mm