The 74LCX14MTCX is a low voltage Hex Inverter with 5V tolerant Schmitt-trigger inputs. The device is capable of transforming slowly changing input signals into sharply defined, jitter-free output signals. In addition, they have a greater noise margin than conventional inverters. The device has hysteresis between the positive-going and negative-going input thresholds (typically 1.0V) which is determined internally by transistor ratios and is essentially insensitive to temperature and supply voltage variations. The inputs tolerate voltages up to 7V allowing the interface of 5V, 3V and 2.5V systems. The device is fabricated with advanced CMOS technology to achieve high speed operation while maintaining CMOS low power dissipation.
- 6.5ns Propagation delay (tPD)
- 10µA ICC Maximum
- Power down high impedance inputs and outputs
- ±24mA Output drive
- Implements proprietary noise/EMI reduction circuitry
- Latch-up performance exceeds JEDEC 78 conditions
- ESD performance - Machine model <gt/>200V Human model <gt/>2000V
Applications
Industrial
Technical Specifications
Inverter
1Inputs
TSSOP
74LCX14
2V
With Schmitt Trigger Input
-40°C
Hex
14Pins
TSSOP
74LCX
3.6V
24mA
85°C