Manufacturer Part NoEXB38V103JV
Order Code
Full Reel2692878
Re-Reel2060107RL
Cut Tape2060107
Product RangeEXB-38V Series
Your Part Number
44,754 In Stock
Need more?
3110 Delivery in 1-2 Business Days(SG stock)
41644 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerPANASONIC
Order Code
Full Reel2692878
Re-Reel2060107RL
Cut Tape2060107
Product RangeEXB-38V Series
Technical Datasheet
Resistance10kohm
Network Circuit TypeIsolated
No. of Resistors4Resistors
Resistor Case / Package1206 [3216 Metric]
Resistor TerminalsConvex
Resistance Tolerance± 5%
Voltage Rating50V
Power Rating per Resistor63mW
Temperature Coefficient± 200ppm/°C
Resistor TypeArray
Resistor TechnologyThick Film
Resistor MountingSurface Mount Device
Terminal Pitch0.8mm
Power Rating-
Product Length3.2mm
Product Width1.6mm
Product Height0.5mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
The EXB38V103JV is a thick film Isolated Chip Resistor Array with 0603 chip format, convex terminal, 4 isolated resistors in 3.2 x 1.6mm size and 8 terminal.
- Convex terminal type
- EIA 0603 resistor array
- 4 resistors in 3.2mm × 1.6mm size with 8 terminals
- Power rating of 0.063W/element at 70°C
- ±5% tolerance
- Improvement of placement efficiency
- Meets IEC 60115-9, JIS C 5201-9 and EIAJ RC-2129 standards
- Jumpers are also available
- Operating temperature range -55°C to 125°C
Technical Specifications
Resistance
10kohm
No. of Resistors
4Resistors
Resistor Terminals
Convex
Voltage Rating
50V
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Resistor Technology
Thick Film
Terminal Pitch
0.8mm
Product Length
3.2mm
Product Height
0.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Network Circuit Type
Isolated
Resistor Case / Package
1206 [3216 Metric]
Resistance Tolerance
± 5%
Power Rating per Resistor
63mW
Resistor Type
Array
Resistor Mounting
Surface Mount Device
Power Rating
Product Width
1.6mm
Product Range
EXB-38V Series
Operating Temperature Max
125°C