Manufacturer Part NoRB160M-40TR
Order Code1680023
Product RangeRB160
Technical Datasheet
Diode ConfigurationSingle
Repetitive Peak Reverse Voltage40V
Average Forward Current1A
Forward Voltage Max510mV
Forward Surge Current30A
Operating Temperature Max150°C
Diode Case StyleSOD-123
No. of Pins2Pins
Reverse Recovery Time-
Diode MountingSurface Mount
Product RangeRB160
Qualification-
SVHCLead (17-Jan-2023)
Alternatives for RB160M-40TR
2 Products Found
Product Overview
- Low reverse current
- 150°C Junction temperature
Applications
Industrial
Warnings
Technical Specifications
Diode Configuration
Single
Average Forward Current
1A
Forward Surge Current
30A
Diode Case Style
SOD-123
Reverse Recovery Time
Product Range
RB160
SVHC
Lead (17-Jan-2023)
Repetitive Peak Reverse Voltage
40V
Forward Voltage Max
510mV
Operating Temperature Max
150°C
No. of Pins
2Pins