STEVAL-10MLPVCB is a 10kW multi-level buck/boost converter with dual channel MPPT. It is based on a three-level power stage that is configured using flying capacitors and SiC 650 V MOSFETs in buck/boost mode. The STEVAL-10MLPVCB includes dual independent input channels and achieves a peak power conversion efficiency of > 99% using a perturb and observe MPPT algorithm. A single 32-bit STM32G474RE Arm MCU controls MPPT, dual-channel conversion, flying capacitor balancing, output regulation and protection mechanisms.
- MPPT range: 280/450V – 850V array input
- Output power (nominal): 7/10kW
- Output voltage (nominal): 400/800V
- Efficiency > 99% peak, 98.5% full power