Manufacturer Part NoT7YA103MB40
Order Code1141649
Product RangeT7 Series
Technical Datasheet
Trimmer TypeSingle Turn
Element MaterialCermet
Adjustment TypeTop Adjust
Track Resistance10kohm
Potentiometer MountingThrough Hole
No. of Turns1Turns
Product RangeT7 Series
Power Rating500mW
Resistance Tolerance± 20%
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Trimmer Shape / Size7 mm Round
Resistor Case / Package-
Product Length-
Product Width-
Product Height5.85mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
MSL-
SVHC0
Product Overview
The T7YA103MB40 is a 7mm diameter Miniature Cermet Trimmer. A dust sealed plastic case protecting a quality cermet track guarantees high performance and proven reliability. Adjustments are made easier by the clear scale readings. Power rating of 500mW and temperature coefficient of ±100ppm/°C.
- Industrial grade
- Low temperature coefficient (100ppm/K typical)
- 270° ±15° Electrical travel
- 300° ±5° Mechanical travel
- 1000V Dielectric withstanding voltage
- 1000MΩ Insulation resistance
- IP64 Protection rating (sealing)
- Tests according to CECC 41100 or IEC 60393-1
Technical Specifications
Trimmer Type
Single Turn
Adjustment Type
Top Adjust
Potentiometer Mounting
Through Hole
Product Range
T7 Series
Resistance Tolerance
± 20%
Trimmer Shape / Size
7 mm Round
Product Length
Product Height
5.85mm
Operating Temperature Max
125°C
MSL
Element Material
Cermet
Track Resistance
10kohm
No. of Turns
1Turns
Power Rating
500mW
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Case / Package
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C